Dlaczego wybór odpowiedniej mieszanki betonowej ma kluczowe znaczenie dla trwałości konstrukcji? Beton uważany jest za jeden z najtrwalszych, najbardziej wytrzymałych materiałów. Należy jednak pamiętać, że na rynku dostępne są różne typy mieszanek betonowych, które mają niebagatelne znaczenie dla trwałości wykonanych konstrukcji. Jakie mieszanki można wyróżnić? Gdzie znajdują zastosowanie? Przyjrzyjmy się ciekawemu zagadnieniu z bliska.
Rodzaje mieszanek betonowych
Mieszanki betonowe różnią się ze względu na wiele czynników. Pierwszym z nich jest ciężar objętościowy. W związku z tym wyróżnić można:
- beton ciężki,
- beton lekki,
- beton zwykły.
Waga betonu ciężkiego przekracza 2600 kg/m³. Do jego wykonania wykorzystywane są manganowe, stalowe lub inne specjalne kruszywa.
Beton lekki waży od 800 do 2000 kg/m³. Do produkcji wybiera się beton komórkowy albo lekki kruszywa na bazie cementu, piasku, wody i środka wytwarzającego pianę.
Beton zwykły posiada ciężar objętościowy 2000-2200 kg/m³, bądź też 2200-2600 kg/m³.
Poszczególne rodzaje betonów różnią się pomiędzy sobą składnikami, które są wykorzystywane do ich produkcji. Podstawowy składnik to woda, kruszywo i spoiwo hydrauliczne w postaci cementu. Często wykorzystuję się także cement połączony z minerałami. To składniki, które pomimo tego, że tworzą masę o właściwej gęstości i wytrzymałości, często są narażone na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym bardzo często dodawane są składniki mineralne oraz domieszki chemiczne. Głównym celem takich zabiegów jest zwiększenie parametrów, takich jak m.in. płynność czy urabialność. Co więcej, dodatki sprawiają, że beton szybciej się wiąże, albo stanie się zdecydowanie lżejszy. W związku z tym wyróżnić można beton:
- jastrychowy,
- polimerowy,
- komórkowy i autoklawizowany,
- żużlobeton,
- fibrobeton,
- asfaltobeton.
Szczególne rodzaje betonów – betoniarnia https://agmar.net.pl/
W celu dopasowania do indywidualnych potrzeb i preferencji szerokiego grona odbiorców, wyróżnić można także szczególne rodzaje betonów o specjalistycznym przeznaczeniu. Zalicza się tu:
- beton wodoszczelny- cechuje się niezwykle starannie opracowanym składem i niezwykle niską porowatością,
- beton odporny na ścieranie- dedykowany dla obiektów przemysłowych, garaży czy podjazdów,
- beton wysokowartościowy- jego cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka trwałość. Co więcej, nie przepuszcza wody. Wykazuje podwyższoną odporność na działania czynników zewnętrznych. Warto zaznaczyć, że jego wytrzymałość na ściskanie przekracza 60 MPa,
- beton samopoziomujący- to wersja przeznaczona na podkłady podłogowe. Zawiera w swoim składzie płynny jastrych.
Klasy betonu
Wyróżniając różne mieszanki, typy betonu, niebagatelne znaczenie odgrywają tzw. klasy betonu. Oznaczają one gęstość pozorną wraz z wytrzymałością na ściskanie. Klasyfikacja dokonywana jest na podstawie ogólnie przyjętych norm europejskich. Oznacza się poszczególne warianty jako „C”, albo jako „LC”. Po literach w oznaczeniach pojawiają się liczby. Określają one wytrzymałość mieszanki. Mówiąc o betonach zwykłych oraz ciężkich, rozpiętość wynosi od C8/10 do C100/115. Jeśli chcemy przeanalizować oznaczenia betonów lekkich, wówczas możemy spotkać się z odznaczeniami od LC8/9 do LC 80/88.
Warto jednak zaznaczyć, że jeszcze do niedawna, w naszym kraju betony oznaczane były literą „B”, a powszechnie wykorzystywanym był beton B20. Dziś jest to już praktyka oznaczenia coraz rzadziej spotykana. B20 znany jest dzisiaj jako C16/20. Należy wskazać, że podczas wyboru mieszanek betonowych dla budowy domów jednorodzinnych, najczęściej wybranymi propozycjami są betony o parametrach: C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.
Zastosowanie różnych mieszanek betonowych
Beton ciężki wykorzystywany jest jako tzw. osłona biologiczna chroniącą przed promieniowaniem jonizującym. Beton lekki wykorzystuje się najczęściej do wyrównania powierzchni lub jako podkład. Znajduje także zastosowanie przy produkcji płyt ściennych i stropowych. Beton zwykły z naturalnymi kruszywami, takimi jak piasek, żwir czy kamień bazaltowy, wykorzystywany jest do wykonywania elementów konstrukcyjnych. Jeśli beton zwykły tworzony jest w wykorzystaniem kruszyw porowatych, wykorzystywany jest do części cechujących się zwiększoną termoizolacyjnością (np. ściany osłonowe).
Dlaczego wybór właściwej mieszanki jest tak ważny?
Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że wybór klasy betonu podczas budowy to jeden z najprostszych elementów. Nic bardziej mylnego. Poszczególne mieszanki betonowe znacząco się od siebie różnią. Wybór musi być podyktowany panującymi warunkami atmosferycznymi. Źle dobrany wariant mieszanki sprawi, że beton nie będzie wytrzymały. Co więcej, źle dobrana mieszanka może pękać, albo ulegać rozwarstwieniu.
Najwyższej jakości mieszanki betonowe dostępne w niskich, atrakcyjnych ofertach cenowych, dostępne są na stronie internetowej renomowanej hurtowni materiałów ogólnobudowlanych oraz betoniarni o nazwie Agmar. W jednym miejscu uda nam się znaleźć wszystkie, niezbędne elementy i materiały, by móc cieszyć się doskonałą funkcjonalnością i wytrzymałością stworzonych konstrukcji budowlanych.