30 listopada 2022

MKiŚ: minister Anna Moskwa na otwarciu ciepłowni geotermalnej w Toruniu (komunikat)

– Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

„Efektywne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii, jest ważnym elementem wzmocnienia niezależności energetycznej Polski oraz jest jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu i Środowiska” – podkreśliła minister Anna Moskwa 12 października 2022 r. podczas konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne Polski” z okazji otwarcia ciepłowni geotermalnej w Toruniu.

Jak zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska, bezpieczeństwo energetyczne Polski jest jednym z najważniejszych wyzwań, z jakimi przyszło nam się zmierzyć w ostatnich latach.

„Rosyjska agresja na Ukrainę i trwająca od lat niepewność w relacjach biznesowych z Rosjanami, potwierdza słuszność dywersyfikacji dostaw gazu i wspierania innych gałęzi pozyskiwania ciepła” – powiedziała.

Zdaniem Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, wody geotermalne stają się coraz ważniejszym komponentem polskiego ciepłownictwa.

„Polski rząd od kilku lat realizuje szereg programów pomagających wielu gminom w poszukiwaniu, a później eksploatacji źródeł geotermalnych. Jednym z nich jest program o nazwie +Udostępnianie wód termalnych w Polsce+, pozwalający sfinansować działania, które są niezbędne przy rozpoznawaniu tych źródeł. Mam nadzieję, że zapewnione przez NFOŚiGW 100 proc. finansowanie odwiertów przyczyni się do zwiększenia zainteresowania samorządów powstawaniem podobnych ciepłowni jak ta w Toruniu” – wyjaśniła.

Minister Anna Moskwa zauważyła, że ciepłownia geotermalna w Toruniu jest dowodem na to, że polska polityka energetyczna idzie w parze z dbaniem o środowisko naturalne.

„Ta inwestycja to kolejny punkt na mapie Polski, który wykorzystując energię geotermalną, zapewnia ciepło i bezpieczeństwo mieszkańcom naszego kraju” – dodała.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ